W 1938 roku Helena i Antoni Sokołowscy rozpoczęli budowę willi – obecnie Domu Pracy Twórczej w Rawce. Nastały ciężkie lata wojny. W czasie okupacji przez kilka miesięcy mieszkali tutaj żołnierze niemieccy, po 1945 roku też przez kilka miesięcy żołnierze radzieccy.
Helena Sokołowska przebywała rok czasu w obozie na Majdanku. Antoni Sokołowski dwa razy więziony przez Gestapo, za trzecim razem uciekł z transportu i ukrywał się.
Po wojnie także trudno nam się tutaj żyło – obcy lokatorzy nękali nas – wymyślano fikcyjne sprawy, fikcyjnych świadków – a to wszystko trwało przez dziesięciolecia.
W roku 1976 Wiesław Sokołowski (syn) otworzył Autorską Galerię ZA, która działa do chwili obecnej.
W roku 1979 Agnieszka (Jaga) Sokołowska (żona Wiesława) obroniła dyplom na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pt. DOM PRACY TWÓRCZEJ w Rawce.
Tak wyszło, że Autorska Galeria ZA stała się takim podwarszawskim miejscem spotkań twórców.
Powstała przebogata dokumentacja z działalności galerii; powstało dużo różnych zapisów, które są i będą systematycznie opracowywane.
Bo uczestnicy spotkań byli – jak pięknie napisał nie żyjący już od 20 lat poeta Jerzy Juliusz Emir – „wykonawcami własnego losu” I niezależnie od ustroju, od okoliczności politycznych będą swój los wykonywali nadał.
Na zdjęciach Helena i Antoni Sokołowscy. Zostały wykonane przed II Wojną Światową.
Comments