top of page

Festiwal ZA

Zaktualizowano: 30 sty 2022SPOTKANIE

TYLKO DLA CZŁONKÓW

ZRZESZENIA ARTYSTYCZNEGO ZA

I GOŚCI ZAPROSZONYCH

DNIA 8 PAŹDZIERNIKA (sobota) 2016 ROKU

GODZ 17-TA

W SIEDZIBIE I DOMU

PRACY TWÓRCZEJ ZA
***

PROGRAM

XVII FESTIWAL

SZTUKI NAJNOWSZEJ ZA 2014

70 urodziny

z tej okazji promocja nowej książki poety pt. GŁOS SPOD MURAWY

oraz rozmowa z bohaterami

poszczególnych rozdziałów książki:

t.j.

Ponadto

Kolejna odsłona Muzeum Szlaku Między innymi prace następujących twórców:

Ogłoszenie laureatów nagrody ZA 2014
TrwaMy

Jesteśmy tymi, którzy przetrwali, gdy ciśnienie rzeczywistości miażdżyło niejedną nadwrażliwość.

Pamięć o tym skłoniła nas do zwarcia się w sumie naszej bezradności, co stało się naszą siłą.

Zagrożeniu daliśmy odpór – nikt już nie musi samotnie odchodzić. Zabezpieczywszy się wzajemnie ze strony najbardziej istotnej możemy swobodnie realizować siebie – a to jest dla nas najważniejsze.

Nie uczestniczymy w obłędnej gonitwie za zaszczytami, nagrodami, zamówieniami, synekurami, pieniędzmi – całym tym sztafażem koniunktury – wystarczy nam chleb powszedni.

Nazwiska nasze rzadko goszczą w światłach publikatorów. Nie mamy z tego powodu kompleksów. Dana jest nam bowiem pełna możliwość samorealizacji bez pokus zbaczania z obranej drogi, jakie niesie ze sobą sukces.

Nie zazdrościmy go nikomu. Wystarczy nam uznanie nielicznej garstki doborowych krytyków i podobnych nam Artystów – zawsze przez duże A.

Wszelkie kompromisy są dla nas nie do pomyślenia. Nasza Sztuka jest – i pozostać musi – czysta. To warunek jej trwania. Dlatego z całą świadomością odsuwamy możliwość zabłyśnięcia za cenę niezależności. Trwamy.

Jerzy Juliusz Emir (1940 – 1996)
***


XVI FESTIWAL SZTUKI NAJNOWSZEJ ZA 2012


Wiesław Sokołowski PRIORYTETY NAD PRIORYTETAMI

W ramach XVI FESTIWALU SZTUKI NAJNOWSZEJ ZA odbyło się uroczyste choć skromne spotkanie uczestników naszego festiwalu oraz gości zaproszonych. Do późnych godzin nocnych rozmawiano, dyskutowano a nawet przemawiano. Oczywiście tematem wiodącym była sztuka oraz jej ograniczenia wypływające z sytuacji jaką narzuciły Polsce tzw. czynniki zewnętrzne. Owa nieżyczliwa zewnętrzność powoduje to, że wykluczono wielu twórców z przestrzeni publicznej – a w niektórych przypadkach nawet z życia. Uznano bowiem, że likwidacja środowisk niezależnych i twórczych pozwoli przekształcić Polaków w Naród spolegliwy, usłużny – bo bez własnej pamięci, bo bez własnego oblicza i narodowych ambicji. Temu służą wdrażane różne programy tzw. „edukacyjne” gdzie pod szumnymi hasłami kultury europejskiej a nawet światowej jest realizowany demontaż Polski: *** znów zrobili siebie Bogami my zaś w zamian otrzymaliśmy pięknie opakowaną biedę i zanim rozpakujemy ten super spreparowany prezent, możliwe że życia nam nie starczy W tej sytuacji twórcy, którzy czerpią siłę z tysiącletniej tradycji Polski są poddawani w takiej czy innej formie eksterminacji. Lenin rządził dekretami, Unia rządzi priorytetami! Stąd też coraz mniej jest miejsca w naszej Ojczyźnie na polską historią, na polską kulturę, na naszą polską literaturę, poezję, sztukę. Priorytetem nad priorytetami stała się lichwiarska kasa. Kasjerzy stali się burmistrzami, prezydentami, radnymi, posłami, senatorami. A im więcej mają kasy w swoich kasach tym coraz więcej ludzi jest głodnych, chorych, sponiewieranych, zmaltretowanych, oszukanych, upodlonych i ograbianych. Organizatorzy XVI FESTIWALU SZTUKI NAJNOWSZEJ ZA dziękują za przybycie tak licznej grupy artystów na nasze festiwalowe potyczki – Dziękujemy, że przyjechaliście do ZA, do naszej siedziby, gdzie od ponad czterdziestu lat spotykają się twórcy wolni, suwerenni i niezależni – którym los Ojczyzny leży bardzo a to bardzo na sercu ! *** mam dom jeszcze a nawet brzozę inni, ściany nazywają domem kartkę papieru nazywają domem swoja bezdomność nazywają domem oprócz domu mam ławkę dobrze, że mam ławkę gdy usiądę na niej czuję się bezpiecznie inni nie mają ławki nie mają domu są w drodze… po ordery po wstęgi po zapomogi po jeszcze jeden dzień darowany Poniżej publikujemy zdjęcia zrobione przez EWĘ SOKOŁOWSKĄ oraz przez ARTURA KORCZAKA-SIEDLECKIEGO. Tak wyszło, że nie wszyscy uczestnicy i goście naszego FESTIWALU są na zdjęciach. Przepraszamy za to niedociągnięcie organizacyjne – w kolejnej edycji festiwalowej naprawimy ten błąd.


GALERIA

Wiesław Sokołowski W najbliższych tygodniach odbędzie się XVI FESTIWAL SZTUKI NAJNOWSZEJ ZA

Ponieważ nasza działalność zbiegła się w sposób naturalny z tym wszystkim co służy odrodzeniu naszej Ojczyzny, stąd wszelkie dotacje nawet o charakterze głodowym stały się dla nas nieosiągalne. To jest fakt, który chcemy tylko odnotować; czas na komentarze, na bardziej wnikliwe analizy zostawiamy na potem. Jednak z perspektywy 16 lat istnienia naszego FESTIWALU oraz 25 lat realizowania naszego pisma literackiego TRWANIE możemy postawić następujące pytanie: Dlaczego tak jest, że artyści, których dorobek twórczy jest mało ciekawy i moralnie podejrzany, dlaczego właśnie oni robią tutaj niespotykane kariery; natomiast artyści wybitni, których sztuka jest ważna dla naszego kraju – ci artyści są sekowani, pomawiani, przez administratorów kultury wręcz zwalczani. My takiej rzeczywistości nie akceptujemy, nie zgadzamy się z nią i co więcej występujemy przeciw niej.


***


Galeria

4 wyświetlenia

Comentários


bottom of page