Wiesław Sokołowski - trwanie - pismo literackie 2021 Zrzeszenie Artystyczne ZA
Strona g????wna / Aktualno??ci / FRANCISZEK MASIAK (1906-1993)

FRANCISZEK MASIAK (1906-1993)

Licznik odwiedzin: 304080


Wiesław Sokołowski

 

Pomnik znikł

w nieznanych szerszemu

ogółowi okolicznościach

  

Powinniśmy  pamiętać, że pod szyldem nowoczesności i postępu czyniono prawie zawsze straszliwe rzeczy –   

Nie można więc zamykać uszu i słuchać bezkrytycznie tych przyuczanych inżynierów od zasobów ludzkich, którzy wkładają nam do głów różne dewiacje, bo taką każą im odwalać robotę.

Polska – według ich programów  –   nie potrzebuje  pamięci, nie potrzebuje znać swojej historii,  ma być odmóżdżoną pulpą – tuczoną, gwałconą i zniewalaną. 

Bóg w takiej Polsce ma być zabobonem, a ci wszyscy, którzy mają Boga w sercu mają być marginesem  przeznaczonym do ubytkowania ...

 Piszę o tym tak wprost, bo mimo naporu zła, które  wsączane jest  nam do głów co dnia zdarzają się inne ważne sprawy. I właśnie  na nie powinniśmy  zwrócić szczególną uwagę i umysł nasz wypełniać nimi.

Na pewno taką sprawą jest artykuł  Pawła Wira pt. SENSACZYJNE ODKRYCIE W CHEŁMIE. TABLICE Z POMNIKA POLEGŁYCH BOHATERÓW 7 PP LEGIONÓW.  Artykuł ten ukazał się w WIADOMOŚCIACH KONSERWATOSKICH WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO t. 15/ 2013. 

Nasza redakcja od wielu lat podejmuje próby przywrócenia  obecności rzeźbiarzowi   FRANCISZKOWI  MASIAKOWI (1906 – 1993).  To wykopywanie z niepamięci dorobku twórczego Wielkiego Polaka niejako pokrywa się z rzeczywistym szukaniem dziś wszędzie a  także  w ziemi pomnika jego autorstwa, który znikł  w nieznanych szerszemu ogółowi okolicznościach.

  

 
 

Rozmowa

z JANEM MASIAKIEM

Laureatem nagrody symbolicznej ZA


przeprowadzona w kawiarni NORA na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
dnia 3 stycznia 2013 roku

DZIECKO – stanowi lejtmotyw twórczości mego Ojca. Dwie rzeźby zrealizowane jako praca dyplomowa w AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE u prof. Tadeusza Breyera. Jedna ma tytuł „Dziecko kroczące” a druga „Dziecko siedzące”.
Rzeźby te zostały wysłane do Nowego Jorku (1939) na MIĘDZYNARODOWĄ WYSTAWĘ i nie wróciły już do kraju z powodu wojny. Znalazły się w MUZEUM POLSKIM W CHICAGO.

Teraz niedawno pokazany był „ Chłopiec siedzący” na wystawie, która odbyła się w kaplicy św. Faustyny w parafii św. Jakuba na Placu Narutowicza w Warszawie. Wystawa ta była otwarta przez czerwiec do połowy lipca 2012 roku

- Ale były inne pokazy o których należy tutaj wspomnieć.

- Tak oczywiście w roku 2010 odbył się pokaz rzeźb w Urzędzie Dzielnicowym Warszawa Śródmieście, następnie w roku 2011 w Domu Kultury Śródmieście (ul. Smolna) oraz w podziemiu Kościoła Kamedułów w Lasku Bielańskim, w roku 2012 w Kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym a także w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.
Natomiast w Domu Artysty na Mazowieckiej pokazano projekt pomnika Słowackiego

- Oglądając szereg dzieł Twego Ojca zgromadzonych w pracowni, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że twórczość ta współbrzmi w sposób szczególny z naszą bardzo trudną i dramatyczną historią. Ja osobiście dobrze się czuję będąc w otoczeniu rzeźb Twego Ojca, tak jakby z tych prac emanowała jakaś nieuchwytna, pozytywna energia.

- Książką, literaturą, historią – tym się Ojciec pasjonował. Żył właściwie w paskudnych czasach. Sztuka a w szczególności rzeźba miała przede wszystkim za zadanie umacniać zawsze słuszną ideologię „zwycięzców”. Dlatego wiele pomników Ojca w konkursach otrzymywało II nagrodę i nie były przeznaczone do realizacji ze względów czysto politycznych. Jednak o tym chciałbym porozmawiać przy innej okazji – bo trudno mi mówić o tych przykrych, trudnych i niezwykle ważnych sprawach przy kuflu piwa.

- Przepraszam Janie, że zaprosiłem cię do tak mrocznego miejsca, ale przecież jesteśmy na SZLAKU KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE, w miejscu wręcz świętym dla naszej Polskiej Kultury. Właśnie w takich miejscach mówiło się zawsze w sposób otwarty o wielu wręcz tragicznych rzeczach i o sprawach o których w innych sytuacjach nie wolno było nawet pomruczeć sobie pod nosem.
Ale wróćmy do ZACHĘTY – jak w folderach piszą – do Galerii naszej Polskiej, Narodowej. Rzeźba POLONIA RESTITUTA otwierała ważną wystawę SZTUKA WSZĘDZIE. Byłem na wernisażu i jestem ciągle pod wrażeniem tej niezwykłej rzeźby.

- POLONIA RESTITUTA wieńczyła PAWILON POLSKI NA MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWIE W PARYŻU w roku 1937. A od roku 1938 znalazła się na Gubałówce w Zakopanem i jest tam do dnia dzisiejszego. Jest to rzeźba kuta w miedzianej blasze (a nie odlew w brązie). Ale skoro jesteśmy przy ZACHĘCIE, warto wspomnieć o innej rzeźbie, która była też wystawiona. A mam na myśli PŁYWAKA – rzeźbie, która dostała medal olimpijski na OLIMPIADZIE W BERLINIE 1936 roku. Należy podkreślić, że w latach 1926 –1946 medale olimpijskie przyznawano nie tylko sportowcom, ale także i artystom. I właśnie mój Ojciec jest takim medalistą olimpijskim.

Z obowiązku kronikarskiego chcę dodać, że oprócz PŁYWAKA  na wystawie olimpijskiej znalazła się druga rzeźba ŁYŻWIARKA.

- Te sukcesy Twego Ojca napawają cię radością i na pewno wpływają w sposób pozytywny na dzień dzisiejszy, tym bardziej, że gro swego czasu poświęcasz na przeróżne zabiegi aby dorobek swego Ojca zachować w należytym porządku. Nasza redakcja także czyni starania by przywracać pamięć i szanować to, co jest warte szacunku, dlatego jest z Tobą.

- Od śmierci ojca (1993) opiekuję się jego dorobkiem artystycznym i chciałbym aby powstało muzeum w pracowni w której pracował od 1945 roku do ostatniej chwili. Teraz przeprowadzany jest remont. Nie postępuje on w zadawalający sposób, bo sytuacja ogólna w kulturze jest bardzo nieciekawa.

- Jaka perspektywa, mimo tych trudnych czasów.

- Przewidywana jest w maju br. monograficzna wystawa mego Ojca w MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W CHEŁMIE.

- Dziękuję za spotkanie i życzę powodzenia.

rozmawiał: Wiesław Sokołowski

 

Wiesław Sokołowski

WIERZYMY

ŻE TAK SIĘ STANIE

 

W połowie października w siedzibie ZA został uhonorowany nagrodą symboliczną ZA 2012  JAN MASIAK. 

W uroczystości uczestniczyło wielu twórców – poetów malarzy, rzeźbiarzy – a także wykładowcy szkół artystycznych.

Nagroda ZA przyznawana jest od roku 1976. Pierwszy twórca Jurry Zieliński (1943 – 1980)  nagrodzony został   za wystawę obrazów otwierającą Autorską Galerię ZA w roku 1976.

Laureatem nagrody był także MARIAN BOGUSZ (1920 – 1980) za projekt MIĘDZYNARODOWEGO  OSIEDLA  TWÓRCÓW nad rzeka Rawką w roku 1979.

JAN MASIAK otrzymał nagrodę symboliczną ZA 2012, gdyż z wielkim oddaniem i poświęceniem walczy o twórczość swego Ojca, aby nie uległa  zapomnieniu, wymazaniu, wykluczeniu.   

Twórczość ta jest przepojona duchem naszych polskich dziejów – a rzeźba POLONIA RESTITUTA jest dziełem, które powinno być na stałe wpisane w PANTEON  SZTUKI NARODOWEJ. 

Wierzymy, że tak się stanie.

  Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.


 Laureatem nagrody symbolicznej ZA 2012 został


JAN MASIAK 

za propagowanie twórczości swego ojca


FRANCISZKA MASIAKA (1906 - 1993)
www.trwanie.com/nagrody-symboliczne-za.html

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.


 

FRANCISZEK MASIAK

(1906 - 1993)

w

ZACHĘCIE 2012

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.


MATERIAŁY W OPRACOWANIU
PŁYWAK


rzeźba FRANCISZKA MASIAKA (1906 - 1993) 
  

film > Pływak w ZACHĘCIE 
 

ZAPRASZAMY

NA WERNISAŻ WYSTAWY
FRANCISZKA MASIAKA
(1906 - 1993)
w niedzielę, 11 grudnia
2011 o godzinie 12
w
Podziemiu Kamedulskim
ul. Dewajtis 3
Warszawa

 

Wernisaż

FRANCISZKA MASIAKA (1906 - 1993)

w obiektywie

ERAZMA CIOŁKA

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

Jan Masiak

zaprasza

na wernisaż ojca

FRANCISZKA MASIAKA

(1906 – 1993)

godz.18 – ta dnia 12 września (poniedziałek)

Dom Kultury Śródmieście

ul. Smolna 9, 00-375 Warszawa


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.


www.youtube.com/watch 
strona w rozbudowie